Magnezij je mineral, ki nam ga pogosto primanjkuje. Znaki pomanjkanja magnezija se lahko kažejo znaki v obliki mišičnih krčev, glavobolov migren, utrujenosti, srčne aritmije, visokega krvnega tlaka …
Pomanjkanje magnezija – Zakaj pride do tega?
Pomanjkanje magnezija je pogost pojav, še posebej pri aktivnih in tistih, ki ne jedo dovolj z magnezijem bogate hrane. Do pomanjkanja magnezija pride zaradi zmanjšane oskrbe z magnezijem – bodisi zaradi večje porabe magnezija v telesu ali zaradi nezadostne oskrbe telesa z magnezijem. Najpogostejši vzroki pomanjkanja magnezija so preveč enolična prehrana, ki ni dovolj bogata z minerali, telesne aktivnosti in športi, kjer naše telo porabi večjo količino magnezija skozi znojenje. Do manjše zaloge magnezija v telesu lahko pride tudi in ob jemanju določenih zdravil (zaviralci kisline, zdravila za odvajanje vode), povečano potrebo po magneziju pa imajo tudi sladkorni bolniki.
Kako ukrepati primeru pomanjkanja magnezija?
V primeru pomanjkanja magnezija je dobro, da ga dodajate v obliki prehranskih dopolnil v dovolj visoki vrednosti oz. ustrezni količini, saj vsega zaužitega magnezija telo ne more uporabiti. Za zelo učinkovitega in telesu dostopnega se je izkazal magnezij v obliki magnezijevega citrata. Magnezijev citrat je gradnik v telesu in ga zato telo zelo dobro prenaša, je pa tudi hitro aktiven.
Kakšno vlogo ima magnezij v našem telesu?
Magnezij v našem telesu opravlja oz. prispeva k naslednjim funkcijam:
- prispeva k delovanju mišic,
- prispeva k zmanjševanju utrujenosti in/ali izčrpanosti,
- prispeva k sproščanju energije pri presnovi,
- prispeva k ohranjanju zdravih kosti in zob,
- prispeva k delovanju živčnega sistema,
- prispeva k ravnotežju elektrolitov,
- ima vlogo pri sintezi beljakovin,
- ima vlogo pri delitvi celic,
- prispeva k normalnemu psihološkemu delovanju.
Kaj je magnezijev citrat?
Magnezijev citrat je kombinacija citronske kisline in magnezijevega karbonata in je pravzaprav ena najbolj absorptivnih oblik magnezija, pomembnega minerala, ki je potreben za številne presnovne reakcije in procese v telesu. Včasih ga opisujejo kot »slano odvajalo«, ker pomaga pri čiščenju črevesja, to pa mu uspe s povečanjem količine vode in drugih tekočin v tankem črevesju.
Koristni učinki magnezijevega citrata
Pomaga odpraviti zaprtje
Zaradi svoje kemične strukture, magnezijev citrat dobesedno vleče vodo v črevesje. Blato absorbira vodo in maže prebavila, s tem pa pomaga urediti prebavo in odpraviti zaprtje.
Prispeva k normalnemu delovanju mišic in živcev
Magnezij je tudi elektrolit, ki je še posebno pomemben za mišice in živčne celice. Z rednim vnosom magnezijevega citrata se boste lažje sprostili in bolje spali.
Srce
Magnezij igra pomembno vlogo pri normalnem delovanju srca, ohranjanju kostne gostote, pljučne funkcije in zdrave ravni glukoze v krvi. Ustrezna raven je pomembna za vzdrževanje normalnega krvnega tlaka in srčnega ritma.
Kosti
Magnezij je potreben tudi za pravilno absorpcijo vitamina D. Vitamin D in magnezij skupaj s kalcijem in vitaminom K pomagata uravnavati kostni metabolizem in ohranjati kostno gostoto.
Komu je namenjen magnezij v obliki citrata?
Magnezijev citrat je primeren za odrasle vseh starosti. Še posebno koristen je lahko za ljudi, ki redno in naporno trenirajo, saj je magnezij eden izmed mineralov, ki ga med potenjem izgubimo. Z dodatkom magnezija v svojo prehrano se boste lažje izognili utrujenosti in izčrpanosti, obenem pa bo magnezij pomagal vzdrževati ravnovesje elektrolitov in spodbudil normalno presnovo energije.